Lasten maailma: 10–11-vuotiaiden toiminta – E-juniorit
Lasten maailmassa ajatuksena on, että toiminta herättää kiinnostusta lajia ja pelaamista kohtaan. Monipuolinen ja positiivinen toiminta oman joukkueen ja kavereiden kesken on koko ajan kaiken tekemisen keskiössä.
Kaikki kiinnostuneet otetaan mukaan. Uuden aloittavan pelaajan toiminta alkaa pääsääntöisesti luistelu- ja ringettekoulutoiminnan kautta, jossa pääsee harjoittelemaan ringeten perustekniikoita ja luistelua. Useissa seuroissa pääsee mukaan suoraan olemassa oleviin joukkueisiin. Joukkueissa toteutetaan taitojen harjoittelu ja pelaaminen tasapuolisesti yksilöiden kehittymiseen keskittyen ja heidän taitotasonsa huomioiden. Pelaamisen osalta osallistutaan aluesarjaan ja kauden aikana muutamaan turnaukseen. Tässä ikäluokassa siirrytään pelaamaan kokokentän peliä, mutta myös minigames turnauksiin on mahdollisuuksia osallistua.
Oman joukkueen harjoituksia ja tapahtumia
E-juniorit harjoittelevat 1-3 kertaa viikossa. Harjoittelu alkaa sisällöllisesti keskittymään pelaamiseen sekä lajitaitoihin. E- juniorit aloittelevat myös tutustumaan oheisharjoittelun maailmaan, alku- sekä loppulämmittelyiden muodossa. Jääharjoituksissa opetellaan edelleen ringeten sääntöjä.
Seuran tarjoamia erimuotoisia taitojäitä esim. maalivahtijäitä
Seurat tarjoavat erilaisia teemajäitä, joihin myös E-juniorit ovat tervetulleita. Teemajäiden sisällöstä vastaa seurat. Teemajäitä voivat olla maalivahtijäät, pelijäät, taitojäät tai tekniikkajäät. Tekniikkakisojen järjestelyistä vastaavat myös seurat omassa harjoitusympäristössään.
E junioreiden aluesarjoja
E-junioreihin siirryttäessä suurin muutos tapahtuu kentän koossa, kun ikäluokassa siirrytään pelaamaan koko kentälle. E- sarjaa pelataan kahdessa eri tasoryhmässä, enemmän ja vähemmän pelanneet. Sarjamuoto selviää ilmoittautumisten jälkeen, kun tiedetään joukkuemäärät. Peliaika: 2 x 20 min eli kaksi erää.
Erilaisia turnauksia ja leirejä
E-junioreiden kauden kohokohtia ovat usein joukkueen kanssa vietetyt turnaukset ja leirit! E-junioreille järjestetään usein kauden mittaan turnauksia ympäri Suomea. Turnauksia pelataan usein sarjakauden alussa, joulutauolla tai sarjojen päätyttyä.